Roberto Maroni belügyminiszter azonban, aki a jobbközép kormány kisebbik koalíciós partnerének, az Északi Ligának (NL) a színeiben politizál, többször védelmére kelt a törvénytervezetnek. Azt mondta: "önállóan megalakult" csoportok nem kapnának engedélyt arra, hogy polgárőrség legyen belőlük. Polgárőrség meghatározott eljárással, önkormányzati regisztrációval jöhet csak létre - tette hozzá.
Maroninak azonban régóta szívügye polgárőrségek létrehozása, és nem mindig tartotta szükségesnek, hogy ilyenek csak közigazgatási szervezésben és regisztrációval jöjjenek létre. Az iparilag fejlett észak-olaszországi területek önállságáért küzdő Északi Liga támogatásával 1996-ban megalakított egy regionális biztonsági erőt, a Padániai Nemzeti Gárdát. A "zöldingesekből" álló padániai alakulat szolgált modellül az Olasz Nemzeti Gárda létrehozásához.
E gárda hivatalosan egy politikától független, önkéntesekből álló közhasznú szervezet, elnöke mégis az olasz szélsőjobbhoz kötődik: Gaetano Saya egyben az egyik vezetője a Mussolini-féle fasiszta hagyományok örököseként fellépő Olasz Szociális Mozgalomnak (MSI). Ráadásul a gárda megalakítását az MSI kongresszusán jelentették be. Ezen az eseményen náci karlendítéssel köszönt legalább két felszólaló. Saya mindazonáltal tagadja, hogy fasiszta volna.
A rendőrséget és a tavaly óta az utcákra vezényelt katonai járőröket segíteni hivatott polgárőrségek létrehozásáról Silvio Berlusconi miniszterelnök a tavalyi választások megnyerése után állapodott meg pártja koalíciós partnerével, az Északi Ligával. A kormányprogram egyik fő pontja a bűnözés és az illegális bevándorlás visszaszorítása.
Az olasz rendőrségenek ferrarija is van, a polgárőrség valószínűleg kisebb autót kap